Adalberto Libera, Curzio Malaparte - Casa Malaparte

Lakóház
-
Olaszország, Capri// 1938// Adalberto Libera, Curzio Malaparte
-
Curzio Malaparte olasz író, aki munkássága során szinte mindenkivel összetűzésbe keveredett, a fasisztákat és a kommunistákat egyaránt magára haragította. Ennek következményeként Mussolini és a fasiszta párt 5 évre internálta Lipari szigetére. Miután hazatért paradox hatás jelentkezett nála: szabadulása után is magányra vágyott, így 1936-ban úgy döntött, hogy házat épít Capri szigetén. 
Malaparte az épületben önmagát szerette volna megvalósítani, ezt a törekvését a "Casa come me" (House like me) mondatban foglalta össze. A ház megtervezésére az olasz racionalizmus egyik legjelesebb képviselőjét, Adalberto Liberat (a Gruppo7 tagja) kérte fel. A ház tervezésében a megbízó komoly szerepet szeretett volna vállalni, ennek következtében már az első tervek sem nyerték el tetszését, mert nem látta személyének megvalósítását az építész racionalista rajzaiban. Ennek köszönhetően végül ő maga fejezte be az épületet helyi kőművesek segítségével. 
A ház Capri szigetének keleti részén egy sziklás félsziget tetején, a tengerszint felett 32 méterrel helyezkedik el. Meghatározó eleme a tetőteraszra vezető drámai lépcsősor, amely a ház szimbólumává is vált. Érdekessége, hogy Malaparte egy közismertté vált képen egy nagyon hasonló lépcső előtt áll Lipariban, fogvatartásának helyszínén. A nagy jelentőséget kapó tetőteraszon egy elegánsan kanyarodó és elfogyó szélfogó oldja a szögletes formákat. A ház belső tereiben egyaránt megtalálhatóak archaikus, romantikus és klasszikus elemek is. A második szinten lévő nagyterem a kilátásra fókuszál. Ezt hangsúlyozza a különleges üveg hátlapú kandalló is, amely lehetőséget ad a tűz és a panoráma látványának egyesítésére. Malaparte úgy gondolta, hogy a "kő portréjának" megértése nehéz feladat, ezért művének magyarázatát egy esszében is összefoglalta. 
Malaparte végrendeletében a házát a Kínai Köztársaságra hagyta, amit a rokonok egyből megtámadtak, végül az épület több évre üresen maradt. Karakterességét és rendkívüliségét az is bizonyítja, hogy 1963-ban bevonult a filmtörténetbe, ugyanis Jean-Luc Godard itt forgatta " A megvetés" című filmjét. A házat az 1980-as években renoválták és a Ronchi építészeti alapítvány vette gondozásba.
-

Czirják Bence











Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.